Христина Жук Опубліковано: 03 липня 2017

Тур Вишиваним Шляхом. Схід. День 23: м. Переяслав-Хмельницький

Наш останній день був цілковито присвячений місту Переяславу-Хмельницькому. Переяслав-Хмельницький - маленьке, але дуже красиве і цікаве місто України. Його недаремно називають містом музеїв - тут їх близько 30! Для України це абсолютний рекорд "на душу населення"  – один музей на тисячу мешканців. Найвідомішим є головний туристичний об’єкт міста - етнографічний Музей народної архітектури та побуту (під відкритим небом), який входить в число найбільших музеїв України. У місті можна відчути дух старовини та історії, адже йому понад 1100 років! Втомившись від шуму і суєти великих міст, тут можна насолоджуватись тишею вулиць і чистим повітрям містечка.

Переяслав-Хмельницький - місто дивовижне: маленьке, дуже чисте, акуратне, можна навіть сказати - іграшкове. Може, через велику кількість музеїв і старовинних будівель або через старовину цієї місцевості - в місті не відчуваєш, що зараз XXI століття. Тут жили і творили Шевченко, Сковорода, Шолом-Алейхем, Заболотний і багато інших великих українців.


Крім музеїв і виставок, у цьому красивому містечку, в літній час є квітучий сад, де ви знайдете залишки будівель X-XI ст., А також архітектурні пам'ятки, що датуються XVII в.: Церква Святого Михайла і Вознесенський монастир.

Через древній Переяслав повільно несуть свої води ріки Трубіж, Карань й Альта. Південна частина передмістя розташована поруч із могутнім плесом Канівського водоймища. Покриті вербами й осокою берега водойм створюють особливий настрій: навколо панують тиша, спокій і гармонія.

Недарма сюди приїжджають у вихідні відпочити від шаленого ритму й надмірного шуму жителі Києва, Чернігова, Черкас й інших великих міст. Багатьох приваблює також можливість відвідати місцевий ринок, адже Переяславщина належить до екологічно чистих місцевостей України. До центра значного сільськогосподарського регіону збираються торгувати селяни з навколишніх селищ.

У Переяславі-Хмельницькому проживає приблизно 30 тисяч осіб. До столиці України - Києва - лише 112 кілометрів. Дістатися до Переяслав-Хмельницького можна із Києва на маршрутному таксі, яке відходить від станції метро «Чернігівська», шлях займе у вас близько півтори години.

Уперше Переяслав згадується в літописних записах 907 р. у договорі князя Олега з Візантією.

Що необхідно зробити в місті:

- Скупатись у славетному Дніпрі, бо тут він набагато чистіший, ніж у столиці.

Пофоткатися на арт-лавках у парку біля музею «Діорами». Вони прикрашені креативними малюнками та надписами, кованими скульптурами біля них. Лавочки вже кілька років як стали для туристів та місцевих улюбленим місцем, щоб пофотографуватися.

- Пограти на фортепіано в центрі міста. Його зазвичай ставлять на сцені в центрі, або неподалік лавочок з пункту вище. Безкоштовно пограти може будь-хто охочий – це ініціатива місцевої мистецької спілки «Джем Толока». Принагідно скажу, що ця спілка і сама тішить публіку своїми концертами, що чи не щовихідних проходять у районному будинку культури. Часто там діє вільний мікрофон. Тож приїдь і покажи свій талант Переяславу!

- Покататись на кінній бричці містом. У Переяславі є ексклюзивний таксист, що возить людей містом на конях у спеціальній бричці. Його легко впізнати за автентичним українським одягом та українською весільною музикою, яку чути ще здаля. Ціна за таку насолоду дуже символічна і залежить від настрою господаря цієї дивини.

Ми ж розпочали день з екскурсії підземним Переяславом. Відвідали руїни «Шевченкової» каплички (льох комплексу колишнього Вознесенського монастиря).

Далі нас чекала екскурсія в музеї народної архітектури і побуту Середньої Наддніпрянщини - це перший скансен України, тут зібрані експонати від часів 10-13 д.н.е і до минулого століття. Є і хати часів 19 ст, перенесені до музею із с. В’юнищі, над яким ми плавали попереднього дня.  

Також в Переяславі знаходиться пам’ятний знак першій літописній згадці слова «Україна» (1187 рік)! Сумно, що якийсь він дуже непомітний як на таку вагому річ, сумно, що ніхто цим не цікавиться і за метр звідти - сміття і розбиті пляшки з-під алкоголю.

Далі відвідали Вознесенський собор. Збудований він за кошти Мазепи, куди він перевіз і Пересопницьке Євангеліє – священну книгу України, якій присягають президенти (зараз вона знаходиться в Києві).

Цікавий експонат - це так званий «Дуб української нації». Це дерево знаходиться поблизу собору Мазепи, народилося в той же період, що і сам Вознесенський собор і, ймовірно, є частиною нереалізованих великих планів українського гетьмана щодо України. Біля цього дуба викладав Григорій Сковорода, його частково змальовував Тарас Шевченко. Дерево має три стовбури, як і Тризуб, але свою назву отримало через зв’язок із Мазепою, Сковородою, Шевченком.

Опісля відвідали музей «Заповіту» Т. Шевченка.1845 року у Переяславі. В цьому будинку, в ніч з 24 на 25 грудня 1845 року поет написав свій безсмертний «Заповіт». Також, тут же були написані такі твори як «Наймичка» та «Кавказ».

І наостанок ми дали прес-конференцію в залі засідань Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації: нам задавали багато питань, на які ми радо відповідали.

Хочемо подякувати:

  • громадській ініціативі «Корінь нації», зокрема Миколі Богатирю – нашому координатору )))
  • Переяслав-Хмельницькій Райдержадміністрації: за зал для конференції, а також водію і заодно фотографу.
  • готелю «Пектораль» де ми, до речі, і жили. Також при готелі діє кафе-кондитерська «Пектораль».

 

*** Тур Вишиваним Шляхом - це дивовижна подорож найкрутішими місцями маршруту "Вишиваний Шлях", яку здійснюють четверо популярних українських  мандрівників протягом 5-28 червня 2017 року. 

Мета заходу – розкрити туристичний потенціал, різноманітність і красу України, символічно об'єднати західні та східні регіони, сприяти розвитку сільських територій, популяризувати активний відпочинок та здоровий спосіб життя. Детальніше про захід тут.

Проект реалізований за підтримки генеральних партнерів:

Baker Tilly - незалежна українська компанія, що надає послуги в сфері аудиту, бізнес консультування, незалежної оцінки, бухгалтерського та управлінського обліку; одна з лідерів на національному ринку, незалежний член міжнародної мережі Baker Tilly International.

SoilCares - компанія, що пропонує продукти та послуги для швидкого, надійного та доступного аналізу ґрунту на місці та збалансування його родючості.

Коментарі

Ще ніхто не коментував