Христина Жук Опубліковано: 12 червня 2017

Тур Вишиваним Шляхом. Схід. День 6: Опішня, Більськ, Український стоунхедж!

Опішня - це столиця гончарства в Україні, з дуже давньою історією. Поселення датоване ще доброю неоліту, а назва походить від керамічного матеріалу, з якого тут впродовж століть і творили своє мистецтво тутешні гончарі. Своє знайомство з селищем я розпочала з візиту до майстерні найстарішого працюючого гончаря в Україні - Василя Онуфрійовича Омеляненко.

Ця людина є заслуженим майстром народної творчості, лауреатом премії імені Данила Щербаківського, Національної премії імені Тараса Шевченка. Дідові 92 роки (!), а він так натхненно ще працює, вироби дуже гарні, тваринки такі казкові. В них можна по спеціальній техніці дути і отримувати різноманітні мелодії - ох і гарно ж це було. Сумно лиш, що настільки видатна і талановита людина живе сама в не найкращих умовах м’яко кажучи, і держава не дбає про таких народних майстрів.

У пана Василя я придбала свистуна і побігла, присвистуючи, оглядати тутешні садиби, яких тут немало. Усі вони зроблені в автентичному стилі, зі справжньою старою пічкою, розписом стін, глечиками на заборі і вай-фаєм у дворі. Ночівля в такій садибі - одне задоволення і справжній досвід занурення в дух української минувшини. Тут вас і нагодують традиційними стравами, і покажуть найкращі веломаршрути. Задоволення таке коштуватиме від 50 до 300 грн з особи за ніч, думаю, ціни дуже демократичні як для таких оригінальних умов, до речі в одній із садиб ми сьогодні і ночуватимемо – називається вона «Лялина світлиця».

Опісля ми відвідали Національний музей гончарства України. Дійсно, непересічний оригінальний музей. Навіть не думала, що з глини можна стільки всякого добра наліпити. Тут шикарна природа, багато предметів українського побуту, вай-фай на території. Також ми відвідали майстер-клас та самі зліпили собі глиняні глечики. Дуже гарні відчуття бути творцем.

Я сама змоделювала глечик, сама зліпила, намалювала там сердечко і написала ім'я коханої людини. Такий кайф - просто місити глину, доторкатись до неї руками, вимальовувати її форму на гончарному колі. Можливо, недаремно існують легенди, що люди зроблені з глини, і разом ми одне ціле. Дуже приємні відчуття і своєрідна медитація.

Опісля музею ми поїхали в Більці на концерт симфонічного оркестру просто посеред поля, на місті старовинного городища. Дуже гарна ідея - проводити такі заходи. Тільки не дуже гарна ремонтувати там дорогу, через ремонт дороги ми не встигли туди потрапити. Але по дорозі назад ми заїхали до так званого Українського Стоунхеджу. Це незрозумілі насипи, якесь дивне святилище, по якому раніше слідкували за переміщенням небесних тіл та часом.

Голодні ми добрались до садиби, де куштували … борщ з полуницею! Я в шоці від цього поєднання, але це було шикарно.

Насправді на Полтавщині можна також зустріти борщ зі сливами та абрикосами, залежить від сезону та від ваших смаків. Також вареники тут роблять набагато більшими, ніж у нас на заході, і їх тут не варять, а смажать на парі в пічці у марлі! І ще з давніх-давен тут перед тим, як найняти людину на роботу, її саджають за стіл і дивляться, скільки вона їсть. Якщо мало, то це поганий працівник. Чесно кажучи, я вражена різноманіттям смаків та рецептів тут. Завітайте в Опішню в садибу «Лялина Світлиця», та переконайтесь в цьому самі! :)

 

*** Тур Вишиваним Шляхом - це дивовижна подорож найкрутішими місцями маршруту "Вишиваний Шлях", яку здійснюють четверо популярних українських  мандрівників протягом 5-28 червня 2017 року. 

Мета заходу – розкрити туристичний потенціал, різноманітність і красу України, символічно об'єднати західні та східні регіони, сприяти розвитку сільських територій, популяризувати активний відпочинок та здоровий спосіб життя. Детальніше про захід тут.

Проект реалізований за підтримки генеральних партнерів:

Baker Tilly - незалежна українська компанія, що надає послуги в сфері аудиту, бізнес консультування, незалежної оцінки, бухгалтерського та управлінського обліку; одна з лідерів на національному ринку, незалежний член міжнародної мережі Baker Tilly International.

SoilCares - компанія, що пропонує продукти та послуги для швидкого, надійного та доступного аналізу ґрунту на місці та збалансування його родючості. 

 

 

Коментарі

Ще ніхто не коментував