Katerina Ganus Опубліковано: 28 червня 2016

5 найцікавіших місць туристичного маршруту “Вишиваний шлях”

Текст і фото: Ірина Околович

11 червня стартував Всеукраїнський велопробіг Вишиваним шляхом – велоcипедним і пішохідним туристичним маршрутом, що покликаний відкрити незвідані красоти України. Спеціально для Lustrum один із організаторів Ірина Околович розповідає про кілька місць, через які проходить маршрут.

Садиба Закревських. Цей надзвичайно красивий палацово-парковий комплекс знаходиться в селі Березова Рудка Пирятинського району Полтавської області. Його спорудив ще 1838 року поміщик Платон Закревський, історик і етнограф. Садиба складається з елегантного двоповерхового палацу, побудованого в стилі необароко, й великого парку, що нараховує понад 40 видів дерев і чагарників. У 1840-і роки брати Закревські неодноразово приймали тут у гостях самого Тараса Шевченка, саме тут письменник почав писати свою славнозвісну поему “Кавказ”.

На території садиби розташована унікальна піраміда-усипальниця. Її побудував 1899 року Ігнатій Закревський, який перебував на службі в імператора Олександра III, був членом масонської ложі й захоплювався єгипетською культурою. Камінь для побудови цієї незвичайної усипальниці привезли спеціально з Африки, а дивовижна вона ще й тому, що була одночасно прикрашена фресками в єгипетському стилі, біблійними цитатами і язичницькою атрибутикою. Не дивно, що жителі села вірять у її магічні цілющі властивості.

Руїни палацу Терещенків. Пам’ятка знаходиться в селі Дениші Житомирського району Житомирської області, за 20 кілометрів від обласного центру. Колись це була власність одного з найбагатших родів в Україні – цукрових магнатів, щедрих меценатів Терещенків. Палац будували в 1910-11 роках за проектом архітектора Павла Голландського з використанням прогресивних на той час архітектурно-будівельних прийомів.

За однією з легенд, підлога в палаці була викладена золотими монетами, за іншою – підлогою була верхня частина акваріуму, а під ногами гостей плавали безліч рибок. І хоча після революції 1917 року замок був майже зруйнований, стіни палацу досі зберігають сліди багатих ліпних прикрас і розкоші.

Саме село Дениші відоме також ще однією пам’яткою, але вже природнього походження – прямовисною стіною гранітного каньйону річки Тетерів, що тягнеться  на кілька кілометрів і височіє над берегом на 20-25 метрів. Це місце є одним із улюблених в Україні для скалолазіння і тренування альпіністів.

Палац Шенборнів. Колишня резиденція й мисливський будинок графів Шенборнів знаходиться у селі Карпати Мукачівського району Закарпатської області. Представники багатого графського німецько-австрійського роду були найбільшими землевласниками на Закарпатті та, надзвичайно вподобавши цю місцевість, проживали тут понад два століття. А 1890 року вони побудували неподалік Чинадієва замок-палац замість дерев’яного мисливського будиночка, що своєю романтичною архітектурою близький за стилем до ренесансу французьких замків часів «мушкетерів».

Казковий замок ще називають «астрономічним», адже 365 вікон замку відповідають кількості днів у році, 52 димоходи – кількості тижнів, 12 вхідних дверей символізують 12 місяців, а чотири башти, відповідно, пори року. Замок прикрашений багатим декором і великим годинником із курантами, кожна деталь продумана й по-своєму цікава.

Біля палацу розбитий чудовий парк в англійському стилі, де ростуть декоративні дерева не тільки з Закарпаття, але й із багатьох країн світу. Також неподалік палацу знаходиться штучне озеро, зовнішні контури якого відтворюють обриси кордону Австро-Угорської імперії того часу.

Сьогодні на території резиденції розташований санаторій «Карпати», але зовні вигляд замку залишився незмінним.

Підгорецький замок. Один із найкрасивіших замків України розташований у селі Підгірці Бродівського району Львівської області. Це яскравий зразок переходу від оборонної до палацової архітектури дворянських резиденцій, побудований за проектом італійського архітектора Андре дель Акви й військового інженера Гійома де Боплана для коронного гетьмана Станіслава Конецпольського.

Свого часу він був одним із найпрекрасніших палаців на території Східної Європи, втілював модний на той час тип аристократичної резиденції, що поєднував розкішне житло з бастіонними укріпленнями. Тут проходили грандіозні бали за участі європейських монархів.

Подейкують, ніби у містичному Підгорецькому замку живе чарівний привид із трагічною історією – Біла Панна. За легендою, один із колишніх власників палацу, багатий і жорстокий, убив свою на 40 років молодшу за нього дружину, прекрасну Марію, яка погодилась на шлюб лише через скрутне становище своєї родини. Будучи замурованою в стіні, тепер душа дівчини блукає замком, благаючи християнського обряду поховання.

Після того, як під час однієї з фотосесій випадково зняли мерехтливий силует жінки, легенда вже не здається вигадкою, і багато відчайдухів намагаються розгадати таємницю загадкового привида, навіть учасники телепередачі «Битва екстрасенсів». Сьогодні невловимій Білій Панні присвячена власна експозиція в підземеллі замку.

Коростишівський кар’єр. Мальовниче місце розташоване неподалік Коростишева, районного центру Житомирської області, на в’їзді до міста з боку Києва. Мальовниче озеро утворилося штучним шляхом унаслідок затоплення гранітного кар’єру. Природа навколо просто вражає красою своїх пейзажів, вода в озері має незвичайний бірюзовий відтінок.

Особливістю озера є його скелясті береги, порослі соснами й березами, які місцями досягають до 10 метрів висоти. Вертикальні стіни кар’єру з вираженим рельєфом залучають альпіністів і любителів екстриму.

Comments

No comments available