Hristina Опубліковано: 23 червня 2017

Тур Вишиваним Шляхом. Схід. День 15: Тальне, Легедзино

Цей день ми розпочали з мандрівки з Черкас до Тального. Чесно кажучи жодного разу нічого не чула про це місто.

Отже, коротка історична довідка. У 1702 році у Тальному побудовано костьол святої Анни. Після церковного собору у Замості 1720 року на Тальнівщині православні церкви знову переходять під юрисдикцію унійної Київської митрополії.

Церква стоїть в місті по сьогодення.

Також Тальнівщина може покрасуватися лісами, ставками та полями, і навіть водоспадами. До одного з них ми і тримали наш Вишиваний Шлях.

Далі нас чекала захоплююча мандрівка до мисливського будиночка графа Шувалова.

Шикарний мисливський замок графа Наришкіна-Шувалова у місті Тальне було закладено ще в 1893 році. Це був розкішний двоповерховий палац у стилі тогочасних та досить популярних мисливських замків епохи Відродження. Розміщено замок посеред спеціально оформленого англійського парку. Головний фасад будівлі прикрашає графський герб.

Архітектором палацу був голландець. Замок-палац має у своїй побудові 3 башти з розкішним балконом. Стиль та оформлення замку, дійсно, переносить усіх нас у далекі часи епохи Ренесансу. Замок прикрашений оригінальною ліпниною. Внутрішнє планування також заслуговує на окрему увагу. У замку є велика зала по центру, та багато житлових приміщень. Все це витримано в особливо розкішній манері планування.

Нині замок є частиною Тальнівського парку – парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення - хоча з парку там певно тільки назва, для мене виглядає як ліс лісом.

У різні часи замком володіли родини графів Потоцького, Наришкіна, Шувалова.

У радянський час у мисливському замку було розміщено музей хліборобства. Цікаво, що музей хліборобства тут було облаштовано через те, що на території Тального було знайдено багато залишків трипільської культури. За словами істориків та науковців, трипільська культура – найдавніша хліборобна культура у всьому світі.

Нині палац графа Шувалова мав б проходити реставрацію, бо знаходиться в жахливому стані. Але він навіть не охороняється, ним опікуються хлопці, які вже понад рік безкоштовно його охороняють, поки йдуть розборки, а чий же він є.

Всім бажаючим відчинять і проведуть екскурсію

Далі ми відправились до місцевої церкви, яка була збудована у 2007 році. Напевне найгарніша спорода цього міста, як і в принципі у сотні міст в Україні.

Далі ми приїхали у легендарне село Легедзине.

Свою широку популярність в Україні та за її межами воно набуло завдяки виявленому тут поселенню трипільської культури. Пізніше у цьому місці був створений Державний історико-культурний заповідник «Трипільська культура», у якому ви зможете побувати і доторкнутися до історії древньої цивілізації.

Трипільські городища, або як їх ще називають Кукутень-Трипілля, були розташовані в основному в південно-східній частині Європи. Дослідники вже протягом тридцяти років працюють у трьох районах Черкаської області – Тальнівському, Уманському та Звенигородському.

На їх території археологи виявили так звані поселення-гіганти, площа яких займає 2045 гектарів. Тут були знайдені одинадцять населених пунктів. Наприклад, між селом Легедзине та Тальянки знаходиться відоме городище трипільського народу. Воно розташоване на 450 гектарах землі і у 3 тисячоліттв до нашої ери тут проживало п'ятнадцять тисяч чоловік. Приблизно три тисячі будов були розміщені по колу, яке зменшувалося до центру. Трипільське поселення було огороджене високими рукотворними валами, які забезпечували йому захист від ворожих племен. Часткову реконструкцію такого трипільського поселення ви зможете побачити поблизу села Легедзине в історико-культурному заповіднику.

У Легедзиному створено музей, присвячений трипільським мегаполісам. Крім частково відтвореного інтер'єру трипільських будівель, тут ви зможете побачити музейні експонати, яким понад 5 тисяч років. Це побутові вироби з глини – глечики, чаші, миски, казанки.

Тут дуже цікаво і можна долучитись як до будівництва трипільських хатинки так і до археологічної експедиції в якості волонтера.

Далі нас чекав майстер клас з ляльки мотанки від місцевої майстрині пані Ольги.

Ввечері пішли відвідати археологічну експедицію де ми палили вогнище і співали пісень.

 

*** Тур Вишиваним Шляхом - це дивовижна подорож найкрутішими місцями маршруту "Вишиваний Шлях", яку здійснюють четверо популярних українських  мандрівників протягом 5-28 червня 2017 року. 

Мета заходу – розкрити туристичний потенціал, різноманітність і красу України, символічно об'єднати західні та східні регіони, сприяти розвитку сільських територій, популяризувати активний відпочинок та здоровий спосіб життя. Детальніше про захід тут.

Проект реалізований за підтримки генеральних партнерів:

Baker Tilly - незалежна українська компанія, що надає послуги в сфері аудиту, бізнес консультування, незалежної оцінки, бухгалтерського та управлінського обліку; одна з лідерів на національному ринку, незалежний член міжнародної мережі Baker Tilly International.

SoilCares - компанія, що пропонує продукти та послуги для швидкого, надійного та доступного аналізу ґрунту на місці та збалансування його родючості

 

Comments

No comments available

Whoops, looks like something went wrong.