Hristina Опубліковано: 27 червня 2017

Тур Вишиваним Шляхом. Схід. День 21: Трахтемирів - Канів

Мало хто в Україні щось знає про таємничий Трахтемирів. Трахтемирівський півострів знаходиться за 50 км на північ від Канева. От сюди ми сьогодні і тримаємо шлях.

Трахтемирів — село в Канівському районі, колишнє місто, столиця та резиденція гетьманів. Як же так сталось, що ми нічого про таке важливе місце для наших предків не знаємо? Будемо виправляти цю ситуацію.

Отже, Трахтемирівський півострів – найбільш містична і найменш заселена частина Київської та Черкаської областей. Людей тут дуже мало, а ті, що є, часто видаються фріками, диваками, божевільними, чаклунами, характерниками, відьмами чи й чимось страшнішим. У самому серці півострова – колись резиденції гетьманів і головній козацькій святині, а тепер зруйнованому селі - живе всього двоє чи троє людей, один з них – Хранитель, Скіф – він же Олег Георгійович, якого численні послідовники вважають нахвалем, сталкером місцевої аномалії і Провідником по місцях сили півострова. До нього завітали і ми.


Зайшовши на подвір'я, побачили хату з трипільськими розписами і чоловіка, схожого на Рубін Гуда у зеленому платтячку. Чомусь зразу кинулись в очі пластикові вікна.
Далі чоловік нас запросив додому, там ми побачили багато творів мистецтва, колекцій ножів, артефактів, коробок з печивом. Зарядки до телефону, ваги під ліжком та охайний вигляд і те, що чоловік нас запросив додому, зразу ніяк не дозволяють мені назвати його відлюдником.


Пан Олег живе вже тут 29 років, каже що дітей не має (кхе-кхе хоча інтернет каже про інше), був 5 раз одружений, але каже, що ніколи не хотів і не знає, на що то взагалі потрібно. Їжу йому посилає Бог (пачками печива). 

Спитали, чим днями займається, сказав, що охороняє святилище. І каже, що ніколи не "работал", бо "работа" від слова "раб", а він - вільна людина. До слова, Олег розмовляє російською і називає себе "отшельніком" (той, хто відійшов від цивілізації), укр. мовою відповідного слова немає, а "відлюдник" йому не подобається. Каже, що йому помагають жити друзі і добрі люди. До лікарів звертається і мобілку має, так званий відлюдник. Дуже не люблю, коли преса все перебільшує і ти собі в голові малюєш такого дядька шаман-відлюдника, а приїжджаєш і бачиш дядечка, якого просто заманало місто. Що доброго, то це те, що Олег пропагандує любов до природи. І ганяє всяких некультурних людей («свиней»), які не прибирають за собою. Не знаю чому, але якось так мені там не сподобалось, і розболілась голова, що хотілось пошвидше звідти піти, що ми і зробили.

Остаточне знелюднення півострова відбулося при будівництві канівського водосховища, яке супроводжувало затоплення (і, відповідно, відселення мешканців) багатьох довколишніх сіл; у дев’яностих – через захоплення півострова тодішнім олігархом І. Бакаєм, який створив тут перший в Україні приватний заповідник на 11000 га і сподівався повністю позбутися двоногих, які заважали його елітним полюванням. Методи Бакая вирізнялися комплексним підходом – від рейдерства, залякування й тітушні до отруювання колодязів і такої екзотики як завезення в села сотень отруйних тропічних змій. Символом врядування олігарха стало будівництво вертолітного майданчика на місці козацького цвинтаря XVII століття і руйнування давніх могил.

Зараз маєток і все добро олігарха згоріло.

А залишки цвинтира залишились, куди ми і відправились.

Лиш піднявшись, я вже відчула якісь салютики в голові; магнітна стрілка крутиться, як дика. Дуже дивне і приємне місце. Я боюсь кладовищ, але саме на цьому було дуже спокійно і приємно гуляти. Наш козак розповів, що в давнину, якщо потрібно було десь залишити дітей, їх залишали на кладовищі. Під наглядом предків.

Тут дуже старі могили з давніми містичними символами.

Ще, кажуть, у 1660 р. неподік Трахтемирова, у долині Жердевій, відбулася славнозвісна «Чорна рада», де скинули Виговського і обрали гетьманом сина Богдана Хмельницького Юрія, якого потім постригли в монахи в тутешньому ж Зарубинецькому монастирі — містичному локусі, який, хоча приблизно й відомо, де він стояв, знайти ніхто не може. Два варіанти місцезнаходження (з, як мінімум, двох десятків версій) – на дні водосховища, або в “паралельному світі під землею”, і, як заведено, знайти його може лише особливо духовно очищена\просунута людина. Історія монастиря губиться в XI столітті: в Іпатієвському літописі в 1096 і 1168 рр. згадується місто Заруб з монастирем. Сьогодні можна почути казки про ще язичницьке капище, яке передувало православному храму.

Зараз півострів — це ноу-мен ленд, де мешканці місцевих сіл і місцева корумпована влада рубають ліс і браконьєрять в оточенні прекрасних перспектив для зеленого, історичного і езотеричного туризму, еко-фермерства, рекреації і археології.

Жаль, що такі сакральні для нації міста дозволяють нищити.

Далі ми відправились у село Великий Букрин в гості до справжнього козака та головного герою фільму "Чорний Козак" Василя Середенка, де послухали козацькі байки і оглянули ферму сусіда Павловича.

Після сільського релаксу погнали до Канева.

Тут я зустрілась з представниками з Посольства Нідерландів та Німеччини, які якраз приїхали до Канева готуватись до велопробігу.

Покупались, зустріли захід сонця і дивитись кольорові сни )

 

*** Тур Вишиваним Шляхом - це дивовижна подорож найкрутішими місцями маршруту "Вишиваний Шлях", яку здійснюють четверо популярних українських  мандрівників протягом 5-28 червня 2017 року. 

Мета заходу – розкрити туристичний потенціал, різноманітність і красу України, символічно об'єднати західні та східні регіони, сприяти розвитку сільських територій, популяризувати активний відпочинок та здоровий спосіб життя. Детальніше про захід тут.

Проект реалізований за підтримки генеральних партнерів:

Baker Tilly - незалежна українська компанія, що надає послуги в сфері аудиту, бізнес консультування, незалежної оцінки, бухгалтерського та управлінського обліку; одна з лідерів на національному ринку, незалежний член міжнародної мережі Baker Tilly International.

SoilCares - компанія, що пропонує продукти та послуги для швидкого, надійного та доступного аналізу ґрунту на місці та збалансування його родючості.

Comments

No comments available

Whoops, looks like something went wrong.